Get Adobe Flash player

Prześladowanie chrześcijan dziś

W kętrzyńskim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA” o. Aleksander Jacyniak wygłosił referat pt. „Prześladowanie chrześcijan dziś”. Każdego dnia w wiadomościach, na stronach internetowych można przeczytać o prześladowaniu chrześcijan.

Niemal każdego dnia ludzie giną za swoją wiarę. O. Jacyniak podkreślił, że dzisiaj trudno być chrześcijaninem, bo automatycznie stajemy się nietolerancyjni. A naczelną ideą tego świata jest stuprocentowa tolerancja – wykluczająca jedynie wartości chrześcijańskie. Wiara nie szuka profitów, szuka przestrzeni wolności i wzajemnego poszanowania, ale nie można pozwolić,by ją zamykać w ramach dostosowanych do nowoczesnego świata

Prelegent zauważył też, że przy różnych organizacjach narodowych są komisje, które starają się uchwalać różne dokumenty, czy odezwy w obronie tych, którzy są na różne sposoby krzywdzeni i pewne kwestie przechodzą jednomyślnie i bez większych zgrzytów, czy to w sprawach związanych z homoseksualizmem, czy też z kobietami prześladowanymi w Islamie. Kiedy jednak próbuje się uchwalić jakąkolwiek deklarację w obronie chrześcijan wywołuje to wielkie oburzenie. W kilku przykładach ukazał, do jakich absurdów posuwają się niektóre organizacje, czy też pracodawcy, jeśli chodzi o symbole chrześcijańskie, czy przyznawanie się do wiary.

Aleksander poinformował, że pewne linie lotnicze w Europie zabroniły stewardesom noszenia chrześcijańskich znaków, podczas gdy stewardesy nie chrześcijańskie mogły nosić elementy stroju i znaki, które mówią o ich przynależności religijnej. Jeżeli z kolei w Niemczech chrześcijanin domagałby się w pracy, że potrzebuje czasu wolnego na modlitwę w określonej porze dnia natychmiast byłby dyscyplinarnie zwolniony, natomiast wszyscy muzułmanie mają prawo do modlitwy w czasie pracy. Jeżeli by ktoś to prawo naruszył powstałaby głośna afera. Do tego należy dodać publiczne ośmieszanie wartości uznawanych przez chrześcijan, profanacje symboli religijnych w sztuce, czy reklamie, znieważanie, czy też nieprawdziwe, tendencyjne przedstawianie chrześcijaństwa, zwłaszcza Kościoła katolickiego w mediach.

We Francji na własnym terenie nie można postawić żadnego krzyża. No chyba, że znajdowałby się w miejscu, gdzie nie będzie widoczny z żadnego miejsca poza tym terenem. Można tam postawić wszystko, co się chce, ale nie krzyż. Tam, i nie tylko tam, dochodziły już do głosu sugestie, by usunąć krzyże z wież kościelnych i cmentarzy. Dlatego, że godzi to w uczucia niechrześcijan. Wszystkie te fakty potwierdzają istnienie w Europie narastającego uprzedzenia i niechęci do chrześcijaństwa i ta fala rozlewa się także na polską ziemię.

W podziękowaniu za ,głoszone słowo” o. Aleksander Jacyniak otrzymał prezent. Symbolikę  obrazu przedstawiła autorka Pani Zofia Lipska – członkini oddziału.

 

 

 

Spotkanie pn. ,,Rola dziadków w rodzinie” – Nidzica

O sztafecie pokoleń – czyli o roli dziadków w rodzinie dyskutowano w nidzickim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA”. Spotkanie poprowadził ks. dr Michał Tunkiewicz. Pokolenia są siłą kształtującą społeczeństwa – przypomniał ks. Michał. Istnienie pokoleń sprawia, że w społeczeństwie dokonuje się stała wymiana wartości poprzez wprowadzanie nowych i kultywowanie starych nośników kultury.
W wychowaniu wnuków dziadkowie mogą odegrać poważną rolę – podkreślał prelegent- przekazując im wartości materialne i kulturowe swojej epoki, opowiadając zdarzenia z dzieciństwa i młodości. Przedzieleni jednym pokoleniem, dziadkowie i wnukowie mają większe szanse na bardziej obiektywne wzajemne spojrzenie. Te relacje mogą być korzeniami tradycji, tolerancji, zrozumienia istoty człowieczeństwa, kształtowania postaw i przekazywania cennych wartości.
Dziadkowie i wnukowie wzajemnie się potrzebują. Dziadkowie tworzą dla wnuków emocjonalną świątynię, z dala od codziennego świata, w której wspólne przebywanie daje poczucie miłości i bezpieczeństwa.

O działaczu na rzecz polskiej Warmii – Michale Lengowskim

Jak ważna jest tożsamość narodowa i Polska – do odpowiedzi na to zagadnienie dochodzili uczestnicy spotkania Oddziału w Szczytnie, które poświęcone było postaci Michała Lengowskiego, poety warmińskiego i działacza społecznego, który przez dziesiątki lat walczył słowem o Polskę i pokrzepiał polski naród uwięziony pod zaborami. Dzięki jego niestrudzonej postawie zawdzięczamy fakt, iż wielu Warmiaków utożsamiało się z Polską pomimo fali germanizacji i przeszkód. Poprzez poezje przekazywał wartość języka polskiego oraz kultury tych ziem.

Michał Lengowski jest patronem Nagrody Regionalnej, którą przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Olsztynie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli członkowie rodziny Lengowskiego – państwo Teresa, Robert i Basia Boehm.

Spotkanie zorganizowano w ramach Zintegrowanego Projektu Oddziału Okręgowego w Olsztynie.

 

 

Konkursy w ramach XIX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny

Serdecznie zachęcamy do brania udziału w konkursach: XIV Wojewódzkim Konkursie Literacki ,,UCZĘ SIĘ CIEBIE RODZINO” oraz XIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Grafiki Komputerowej pod hasłem ,,MIŁOŚĆ W RODZINIE”.
Konkursy są organizowane w ramach XIX Warmińsko Mazurskich Dni Rodziny:

Szczegóły w załączonych regulaminach.

Dokument do pobrania:

REGULAMIN XIV Wojewódzkiego Konkursu Literackiego

R E G U L A M I N XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowe

FORMULARZ relacji z przedsięwzięcia podjętego w środowisku lokalnym

 

 

 

 

 

 

 

Młodzi znawcy Biblii na start!

Już tylko do końca lutego można zgłaszać szkoły do XXI. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Konkurs przeznaczony jest dla szkół ponadgimnazjalnych. Tegoroczny zakres tematyczny, nawiązujący do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Idźcie i głoście”, obejmuje Księgę Daniela oraz Apokalipsę św. Jana.

Pierwszy etap Konkursu – szkolny, odbędzie się już 14 marca w całej Polsce. Również jednego dnia, 25 kwietnia, w całej Polsce zostanie przeprowadzony etap diecezjalny, w naszym Oddziale Okręgowym w trzech stolicach biskupich – Olsztynie, Elblągu i Ełku. Najlepsze trzy osoby z każdej diecezji zostaną zaproszone do wzięcia udziału w Spotkaniu Młodych z Biblią w Częstochowie w dniach 11-12 maja, a co najważniejsze będą reprezentować swoje diecezje na finale ogólnopolskim Konkursu 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie.

Głównymi nagrodami są m. in. pielgrzymka do Ziemi Świętej oraz indeksy na renomowane polskie uczelnie.

Zgłoszenia szkół odbywają się za pośrednictwem strony internetowej Konkursu www.okwb.pl w zakładce Zgłaszam szkołę.

Nie zwlekajcie!

50. rocznica śmierci Michała Lengowskiego

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród… – słowami „Roty” zakończyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci działacza społecznego i poety ludowego Michała Lengowskiego.  Uroczystości zorganizował Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie. Ważność tego wydarzenia podkreśliła obecność rodziny Michała Lengowskiego, która mieszka w Olsztynie oraz w Zielonowie, m. in. wnuczki poety.

Wspomnienie 50. rocznicy śmierci poety i działacza społecznego rozpoczęło się przy grobie Lengowskiego na cmentarzu przy ul. Continue reading

Opłatek w Elblągu

13 stycznia br. w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” Oddział w Elblągu odbyło się, jak co roku, tradycyjne spotkanie opłatkowe, na które licznie przybyli członkowie naszego Oddziału wraz z księdzem asystentem seniorem Stanisławem Gułą i aktualnym asystentem ks. dr. hab. Stefanem Ewertowskim. Jednak najważniejszym gościem tego spotkania był Biskup Elbląski dr Jacek Jezierski.

Przybyłych przywitała przewodnicząca Oddziału Elżbieta Boniecka. Następnie spotkanie to poprowadzili ks. Stefan Ewertowski i ks. Continue reading

Hej, kolęda, kolęda!

Hej,kolęda, kolęda! Ze śpiewem kolęd i opłatkiem wszedł w 2017 rok Oddział w Olsztynie. Miłemu spotkaniu przy świątecznym stole towarzyszyły rozmowy na temat kultury regionalnej i wydarzeń związanych z tegorocznymi uroczystościami 140. rocznicy objawień gietrzwałdzkich. Od lutego zapraszamy na spotkania formacyjne Oddziału olsztyńskiego.

20170111_172809 20170111_173351 20170111_173359 20170111_173445

Spotkanie opłatkowe Oddziału w Nidzicy

Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu w Oddziale w Nidzicy.Wspólna modlitwa, śpiewanie kolęd oraz spożywanie posiłku pozwoliło bardzo przyjemnie spędzić ten mroźny wtorkowy wieczór.

 

20170110_181450 20170110_180633

20170110_180352 20170110_180410 20170110_180417 20170110_180441

20170110_18045020170110_180517

20170110_180601 20170110_180615

Orszak Trzech Króli w mieście świętego Mikołaja

W Elblągu już po raz trzeci ulicami miasta przemaszerował Orszak Trzech Króli, którego współorganizatorami jest Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Elblągu.

Jak zwykle było barwnie i ciekawie. Po raz pierwszy w Orszaku szedł Św. Mikołaj, który od grudnia ubiegłego roku został oficjalnym patronem Elbląga. Był postacią, która budziła największe zainteresowanie, tym bardziej, że miał kosz pełen cukierków dla dzieci. Wszyscy chcieli się z nim fotografować. Continue reading