Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Strona Bloga

50. rocznica śmierci Michała Lengowskiego

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród… – słowami „Roty” zakończyły się uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci działacza społecznego i poety ludowego Michała Lengowskiego.  Uroczystości zorganizował Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie. Ważność tego wydarzenia podkreśliła obecność rodziny Michała Lengowskiego, która mieszka w Olsztynie oraz w Zielonowie, m. in. wnuczki poety.

Wspomnienie 50. rocznicy śmierci poety i działacza społecznego rozpoczęło się przy grobie Lengowskiego na cmentarzu przy ul.

Read more…

Opłatek w Elblągu

13 stycznia br. w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” Oddział w Elblągu odbyło się, jak co roku, tradycyjne spotkanie opłatkowe, na które licznie przybyli członkowie naszego Oddziału wraz z księdzem asystentem seniorem Stanisławem Gułą i aktualnym asystentem ks. dr. hab. Stefanem Ewertowskim. Jednak najważniejszym gościem tego spotkania był Biskup Elbląski dr Jacek Jezierski.

Przybyłych przywitała przewodnicząca Oddziału Elżbieta Boniecka. Następnie spotkanie to poprowadzili ks. Stefan Ewertowski i ks.

Read more…

Hej, kolęda, kolęda!

Hej,kolęda, kolęda! Ze śpiewem kolęd i opłatkiem wszedł w 2017 rok Oddział w Olsztynie. Miłemu spotkaniu przy świątecznym stole towarzyszyły rozmowy na temat kultury regionalnej i wydarzeń związanych z tegorocznymi uroczystościami 140. rocznicy objawień gietrzwałdzkich. Od lutego zapraszamy na spotkania formacyjne Oddziału olsztyńskiego.

20170111_172809 20170111_173351 20170111_173359 20170111_173445

 

Spotkanie opłatkowe Oddziału w Nidzicy

Radosna, życzliwa i rodzinna atmosfera towarzyszyła spotkaniu opłatkowemu w Oddziale w Nidzicy.Wspólna modlitwa, śpiewanie kolęd oraz spożywanie posiłku pozwoliło bardzo przyjemnie spędzić ten mroźny wtorkowy wieczór.

20170110_181450 20170110_180633

20170110_180352 20170110_180410 20170110_180417 20170110_180441

20170110_18045020170110_180517

20170110_180601 20170110_180615

 

Orszak Trzech Króli w mieście świętego Mikołaja

W Elblągu już po raz trzeci ulicami miasta przemaszerował Orszak Trzech Króli, którego współorganizatorami jest Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Elblągu.

Jak zwykle było barwnie i ciekawie. Po raz pierwszy w Orszaku szedł Św. Mikołaj, który od grudnia ubiegłego roku został oficjalnym patronem Elbląga. Był postacią, która budziła największe zainteresowanie, tym bardziej, że miał kosz pełen cukierków dla dzieci. Wszyscy chcieli się z nim fotografować.

Read more…

Wspólnotowy opłatek w Szczytnie

Opłatek, pomimo tego że go łamiemy, nie dzieli nas, lecz łączy. Taką myślą, wypowiedzianą przez ks. prał. Lecha Lachowicza, proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Szczytnie, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe członków Oddziału.

Przewodnicząca Zarządu Oddziału w Szczytnie Marianna Kesler powitała licznie zgromadzonych krótkim wierszem o opłatku, następnie złożyła życzenia noworoczne oraz odczytała otrzymane przez Oddział adresy świąteczne, m. in. od przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Read more…

Życzenia

hugo_van_der_goes_002-nativity

Boże Dziecię, które narodziło się w betlejemskim żłobie, jest obiecanym Mesjaszem. Dzięki narodzeniu Jezusa Chrystusa Bóg uobecnił wielką miłość, którą ma do człowieka i obdarzył ziemię pokojem.

Na czas radosnego świętowania Narodzenia Pana Jezusa i na cały 2017 rok życzymy nieustannego udzielania się łaski naszego Zbawiciela, abyśmy jak Apostołowie mogli oznajmić: „Znaleźliśmy Mesjasza”, to znaczy Chrystusa (J 1, 41).

Read more…

Przewodniczący Rady Miasta w Elblągu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Elblągu odbyło się spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Elbląga panem Markiem Pruszakiem. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Oddziału w Elblągu kol. Elżbieta Boniecka. W spotkaniu uczestniczyli ks. dr Stanisław Guła, ks. dr hab. Stefan Ewertowski, asystent kościelny Oddziału, członkowie naszego Oddziału oraz zaproszeni goście. Spotkanie odbyło się w miłej i spokojnej atmosferze, którą stworzył swoimi wypowiedziami pan przewodniczący oraz zebrani.

Read more…

,,Porozmawiajmy o tych sprawach”

Spotkanie pn. ,,Porozmawiajmy o tych spotkaniach” w ramach zintegrowanego projektu „Inicjatywy na rzecz życia i rodziny” odbyło się w dniu 09.12.2016. Młodzież usłyszała świadectwa życia prelegentek Ewy Kazimierczak oraz Marty Stasieło, które poruszały tematy seksualności, młodzieńczych wyborów, poczuciu własnej wartości, antykoncepcji i skutkach jej stosowania, naturalnych metod rozpoznawania płodności (w tym Modelu Creighton) i NaProTECHNOLOGY. Dziękujemy serdecznie Paniom prelegentkom za ich otwartość i szczerość.

Read more…

„Wyczaruj coś z niczego” warsztaty w Ostródzie.

Dnia 07.12.2016 r. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA” w Ostródzie odbyły się warsztaty rękodzielnicze pn. „Wyczaruj coś z niczego” w ramach projektu ,,Ojczyzna jedno ma imię”.

Spotkanie poprowadziła p. Teresą Antczak, która zainspirowała uczestników spotkania do wykonania ozdób bożonarodzeniowych różnymi metodami, technikami plastycznymi.

Wygląd naszych domów pod czas świąt oraz tradycje z tym związane mają wielkie znaczenie dla kolejnych pokoleń – podkreślała prowadząca.

Read more…

Święci w życiu rodziny

W siedzibie Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Olsztynie odbyło się wczoraj spotkanie z panią Ritą Kostka. Temat spotkania „Święci w życiu rodziny” wpisywał się w projekt mający na celu szerzenie kultury regionalnej.

 Państwo Kostkowie prowadzą Ognisko Kultury Rodzinnej „Hubertówka” w nieodległych Kudypach. Jak przystało na Warmiankę „z wyboru” Pani Rita przywitała zgromadzonych w po „warmzińsku”.

Read more…

Spotkanie z posłem na Sejm w Ełku

24 listopada odbyło się spotkanie z posłem Prawa i Sprawiedliwości Wojciechem Kossakowskim, który podsumował  I rok działalności rządu Beaty Szydło. Mówił o programie 500 +, reformie oświaty, obniżeniu wieku emerytalnego, sytuacji w służbie zdrowia, inwestycjach drogowych i kolejowych. Odpowiadał na pytania słuchaczy. W spotkaniu wziął udział kurator oświaty, radna z powiatu i szef agencji rynku rolnego, co wskazuje na zainteresowanie lokalnych władz tematyką tego spotkania.

Read more…

Dlaczego chrzest jest tak ważny?

Spotkanie dotyczące sakramentów chrztu oraz pokuty i pojednania odbyło się 23 listopada w Oddziale w Szczytnie. Tradycyjnie refleksję nad znaczeniem sakramentów podjął ks. kan. dr Bartłomiej Matczak, ceremoniarz archidiecezjalny. Oprócz samego znaczenia sakramentów uczestnicy spotkania zadawali prelegentowi pytania o trudności związane w obecnych czasach z postrzeganiem sakramentu pokuty i pojednania. Dyskusja jest słuszną drogą do rozwiązania nurtujących kwestii, które są obecne w Kościele.

dsc_0125 dsc_0128 dsc_0131 dsc_0132

 

Aktualne problemy ochrony życia w Polsce

Pod takim tytułem odbyło się 21 listopada br. spotkanie z dr. inż. Antonim Ziębą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i wiceprezesem Federacji Ruchów Obrony Życia. Spotkanie zorganizowali Oddział w Olsztynie Katolickiego Stowarzyszeni „Civitas Christiana”, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej i Fundacja Debata. Nasz gość od wielu lat działa na rzecz ochrony życia poczętego promując wartość życia dzieci nienarodzonych, m. in. stworzył krucjatę modlitwy w obronie poczętych dzieci.

Read more…

Patriotyczna refleksja w Elblągu

Dnia 18 listopada 2016 r. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Elblągu odbyło się spotkanie z okazji Święta Niepodległości, poświęcone odpowiedzi na pytanie, co w obecnym czasie jakim przyszło nam teraz żyć, znaczy słowo patriotyzm. Spotkanie otworzyła przewodnicząca Zarządu Oddziału w Elblągu Elżbieta Boniecka, która w krótkim zarysie przedstawiła encyklopedyczne znaczenie słowa patriotyzm. Następnie głos zabrał nasz asystent kościelny ks. dr hab.

Read more…

O sakramentach w Ostródzie

O sakramentach chrztu oraz pokuty i pojednania rozmawiali uczestnicy spotkania w Oddziale w Ostródzie. Prelekcję poprowadził ks. dr Bartłomiej Matczak. Spotkanie odbyło się w ramach projektu zintegrowanego Oddziału Okręgowego w Olsztynie.

dsc_0077 dsc_0078 dsc_0081 dsc_0082

 

Patriotyzm wczoraj i dziś

Co roku święto 11 listopada staje się okazją do porównywania pokoleń II i III Rzeczypospolitej, a wnioski wyciągane z tego zestawienia nie są zbyt budujące patrząc na współczesne pokolenie Polaków. 10 listopada 2016 r. w Restauracji „Rycerska” w  Reszlu odbyła się zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CHRISTIANA” Oddział Okręgowy w Olsztynie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Reszlu debata patriotyczna pn. „Patriotyzm wczoraj i dziś”.

Read more…

Jubileusz Warmii

Warmia i jubileusz 550. rocznicy przyłączenia dominium biskupiego do Królestwa Polskiego były tematem spotkania Oddziału w Olsztynie, które odbyło się 19 października. Właśnie tego dnia obchodziliśmy rocznicę II pokoju toruńskiego, na którego mocy Pomorze Gdańskie, Warmia, Żuławy zostały oddane pod rządy króla polskiego. O historii Warmii, drogi do II pokoju toruńskiego i rozwoju Warmii do I rozbioru Polski opowiadał dr Jerzy Kiełbik z Ośrodka Badań Naukowych im.

Read more…

Warmiński Dzień Papieski w Nidzicy

W nidzickim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA” odbyło się spotkanie w ramach obchodów Dnia Papieskiego (11.10.2016 r.). Prelekcję poprowadziło małżeństwo, ona rodowita Pomorzanka, on spadkobierca rycerskiego herbu z Podlasia. Warmię wybrali na swoją małą ojczyznę na całe życie. Pielęgnują jej historię i tradycje kultury, nauczyli się nawet gwary warmińskiej. Stworzyli „Hubertówkę” jako odpowiedź na wezwanie Ojca Św.

Read more…

Dni Skupienia u świętolipskiej Matki

U stóp świętolipskiej Matki Jedności Chrześcijan członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z terenu województwa warmińsko-mazurskiego przeżywali swoje Dni Skupienia. Drugie w tym roku okręgowe Dni Skupienia miały poprowadzić do odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego i w konsekwencji do przejścia przez Bramę Miłosierdzia, która znajduje się w świętolipskiej bazylice. Kulminacyjnym punktem spotkania miał miejsce w niedzielne przedpołudnie.

Read more…

Spotkanie z księdzem arcybiskupem Józefem

Aż dwadzieścia wieków Kościół czekał na wypracowanie pojęcia liturgii. Dopiero, w efekcie ruchu liturgicznego, nastąpiła refleksja nad liturgią, która doprowadziła do reformy Soboru Watykańskiego II. O tym i znaczeniu liturgii w naszym życiu, o znaczeniu znaków w liturgii opowiadał ks. abp Józef Górzyński, koadiutor Archidiecezji Warmińskiej, z wykształcenia liturgista.

Read more…

Kętrzyn rozpoczął kolejny rok formacji w „Civitas Christiana”

Wczoraj (15.09.2016 r.) w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA” w Kętrzynie odbyło się spotkanie poświęcone 75 rocznicy męczeńskiej śmierci Świętego Maksymiliana Kolbe. Referat wygłosiła członkini Oddziału pani Maria Rutkowska. Prelegentka szczegółowo opowiedziała życiorys świętego, jego życie zakonne, działalność wydawniczą jak i misyjną.

Read more…

Inauguracja roku formacyjnego w Nidzicy

Wczoraj (13.09.2016 r.) w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA” w Nidzicy r. była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. Janusza Samsela. Eucharystią Oddział w Nidzicy zainaugurował nowy rok pracy formacyjnej w Stowarzyszeniu.

dsc_0003 dsc_0004 dsc_0006 dsc_0001

 

Cashflow – czyli biznes po chrześcijańsku

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Elblągu po raz dziewiąty zorganizowało wspólnie z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu i Bursą nr 3 projekt Cashflow. Projekt ten został zrealizowany w ZSEiO w Elblągu dnia 19 października 2016r.

Uczestników wraz z opiekunami przywitał gospodarz obiektu , czyli dyrektor ZSEiO Pan Jerzy Kawecki.

Read more…

Warsztaty w Suszu

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało 13 kwietnia warsztaty artystyczne z p. Teresą Antczak. Warsztaty zostały organizowane we współpracy z Ośrodkiem Kultury, któremu serdecznie dziękujemy.

Na warsztaty przybyło 40 osób, było całkiem sympatycznie. Oprócz członków Stowarzyszenia na spotkanie przybyła duża grupa dzieci, które nauczyły się czegoś nowego. Robiliśmy kolorowe kwiatki i kartki na zbliżający się Dzień Matki.

_DSC0004 _DSC0008 _DSC0056 _DSC1019

 

Olsztyn na Szlaku Jakubowym

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Olsztynie zorganizował sesję popularnonaukową pt. „Olsztyn na Szlaku Jakubowym”. Sesja odbyła się 9 czerwca 2016 r. Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego wchodzi w swoje drugie siedemsetlecie chrystianizacji. Patronem miasta i obecnej Bazyliki Konkatedralnej jest Apostoł, św. Jakub Starszy. Sylwetka św. Jakuba jest w herbie Miasta, muszla Jakubowa umieszczona jest na fladze Olsztyna.

Read more…

„…by Świat usłyszał” po raz czwarty!

IV Koncert Ewangelizacyjny „…by Świat usłyszał”

Po raz kolejny odbyło się w Ostródzie niezwykłe wydarzenie współorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Ostródzie. Koncert Ewangelizacyjny „…by Świat usłyszał” po raz kolejny zgromadził tysiące mieszkańców Ostródy i całej Archidiecezji w amfiteatrze.

Read more…

O Żołnierzach Wyklętych w Ostródzie

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Ostródzie wraz z Obozem Narodowo-Radykalnym zorganizowało spotkanie z wybitnym znawcą tematyki Żołnierzy Wyklętych – Leszkiem Żebrowskim. Jest on już od dziesiątek lat niezmordowanym badaczem tych zapomnianych dziejów, zapomnianych ludzi. Tropi przy okazji fałsze i mity związane z najnowszą historią Polski.

Read more…

O liturgii – spotkanie w Ełku

Liturgia była tematem ostatniego spotkania Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ełku, które odbyło się 12 maja. Gościem Oddziału był ks. dr Maciej Maciukiewicz, liturgista i wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Ełckiej.

Podczas spotkania zebrani mieli okazję, w oparciu o Konstytucję o liturgii „Sacrosanctum concillium”, poznać czym jest liturgia i jak ważne miejsce zajmuje w życiu chrześcijanina.

Prelegent tłumaczył czym jest kapłaństwo powszechne i służebne, hierarchiczne.

Read more…

„Śpiewajcie Bogu” w Reszlu

„Cantate Deo” – „Śpiewajcie Bogu” to zachęta, którą podjęli uczestnicy VI Festiwalu Piosenki Religijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Olsztynie. Festiwal sięga swoją historią roku 2011, a jego dotychczasowe edycje odbywały się w Nowym Mieście Lubawskim. Tegoroczna odbyła się w Reszlu 14 maja br.

Festiwal objęli swoim patronatem honorowym J. E. Ks. Abp dr Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński i pan Marek Janiszewski, Burmistrz Reszla.

Read more…

Marsz dla Życia i Rodziny w Elblągu

Dnia 15 maja br. w Elblągu odbył się „Marsz dla Życia i Rodziny” z hasłem przewodnim „KAŻDE ŻYCIE JEST BEZCENNE”, którego głównym organizatorem był Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej. Nasze Stowarzyszenie było jednym ze współorganizatorów. Marsz zakończył się festynem rodzinnym i Mszą świętą w katedrze pw. Św. Mikołaja.

Read more…

Piknik w Suszu

W słoneczne popołudnie 3 maja w ogrodzie przy kościele św. Rozalii w Suszu odbył się festyn rodzinny. Na zaproszenie organizatora, którym był Suski Ośrodek Kultury, przed publicznością zaprezentowały się trzy lokalne zespoły „Efekt”, „Takt Band” oraz „Boys dual voice”. Poza tym, pierwszy raz na plenerowej scenie, wystąpiły Sandra i Weronika Wieczorek – dziewczynki uczęszczające na zajęcia w SOK.

Read more…

OKWB w Elblągu i Ełku

Trwając w radości z etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, pragniemy przedstawić wyniki i najlepszych specjalistów od Biblii w diecezji elbląskiej i diecezji ełckiej.
W Elblągu najlepsi okazali się: Dawid Piontkowski (ZS im. Konstytucji 3-go Maja w Iławie), Julia Zwolicka (LO nr 1 w Elblągu) oraz Martyna Kozakiewicz (LO nr 1 w Elblągu). Komisji konkursowej przewodził ks. dr hab.

Read more…

Święto Biblii i Młodych na Warmii

Po raz dwudziesty odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Również w Archidiecezji Warmińskiej mieliśmy okazję spotkać się z młodymi zakochanymi w Słowie Bożym. Dzięki uprzejmości władz Wyższego Seminarium Duchownego „HOSIANUM” w Olsztynie po raz kolejny mogliśmy gościć w jego murach i przeprowadzić etap diecezjalny. Nasze biblijne święto rozpoczęła Eucharystia w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem ks. kan. dra Pawła Rabczyńskiego, rektora seminarium. Homilię wygłosił ks.

Read more…

Wiara, nadzieja, miłość – relacja po sympozjum

„Wiara, nadzieja, miłość – między teorią a praktyką” tak brzmiał tytuł sympozjum naukowego, które Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało we współpracy z Wydziałem Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Sympozjum odbyło się w auli Wydziału Teologii, na którą przybyli zaproszenie prelegenci, goście, członkowie i sympatycy Stowarzyszenia oraz społeczność akademicka.

Read more…

Nie dajmy zginąć poległym…

Dnia 07.04.2016 Katolickie Stowarzyszenie „CIVITAS CHRISTIANA” Oddział w Olsztynie zorganizował debatę poświęconą pamięci Żołnierzom Wyklętym pt. „Nie dajmy zginąć poległym…”. Tematem przewodnim było przywracanie pamięci o bohaterach, którzy swoim życiem walczyli o wolną Polskę. Spotkanie było wspaniałą okazją do zapoznania się z losami żołnierzy, którzy swoje honory powinni odbierać kilkadziesiąt lat temu, ale wichry historii sprawiły, że o ich działalności dowiadujemy się dopiero teraz.

Read more…

Ku nowemu życiu w Chrystusie

W dniach 1-2 kwietnia członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Warmii, Mazur i Powiśla pielgrzymowali do pierwszej stolicy państwa polskiego – Gniezna. Pielgrzymka wpisała się w XXIII. Ogólnopolską Pielgrzymkę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Grobu św. Wojciecha. W tym roku była to wyjątkowa okazja jaką jest 1050. rocznica chrztu Polski.

Read more…

Niedziela formacyjna w Ełku

20 marca 2016 roku  siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” w Ełku odbył się dzień skupienia członków i sympatyków „Civitas Christiana”. Mszę Świętą sprawował ks. prof. Wojciech Guzewicz – asystent kościelny Stowarzyszenia. Wygłosił Słowo Boże poświęcone Miłosierdziu Bożemu i znaczeniu krzyża w życiu każdego katolika. Spotkanie zakończyło się agapą.

IMG_9066 IMG_9067 IMG_9075 IMG_9085 IMG_9088 IMG_9094

 

Spotkanie z p. Ritą Kostką w Szczytnie

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczytnie, dnia 24 lutego 2016r. zaprosił na spotkanie panią Ritę Kostkę z Kudyp, która przedstawiła temat: Wielkanoc w rodzinie – rytuał rodzinny. Spotkanie to zauroczyło wszystkich zebranych. Pani Rita przedstawiła wiele interesujących zagadnień, a spotkanie ubogaciła krótkimi etiudami teatralnymi, do których angażowała także uczestników spotkania.

1 5 7 10 11 19

 

Miłosierdzie dla nas i całego świata

Pośród nadchodzącej wiosny przyszła pora na oddech duchowy, czyli XVIII. Dni Skupienia Oddziału Okręgowego w Olsztynie. Po raz kolejny członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zebrali się w Gietrzwałdzie, aby odbyć swoje ćwiczenia wielkopostne. Przewodził im ks. Adrian Bienasz pracujący na co dzień w Lidzbarku Warmińskim.

Rekolekcjonista zwrócił uwagę podczas swoich konferencji na człowieka. Potrzebujemy drugiego człowieka, drugi człowiek potrzebuje mnie. Jeszcze ważniejszym zagadnieniem było miłosierdzie.

Read more…

Patriotyzm XXI wieku

Dnia 26 lutego br. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Elblągu odbyło się spotkanie z Tomaszem Stężałą, który przedstawił temat pt. „Patriotyzm XXI wieku”.
Tomasz Stężała – nauczyciel biologii i języka angielskiego w liceum i gimnazjum, a z zamiłowania historyk, autor kilku książek z okresu II wojny światowej, wnuk (ze strony matki) generała Bolesława Marii Nieczui-Ostrowskiego, oficera AK skazanego po wojnie na śmierć.

Read more…

XIII Wojewódzki Konkurs Literacki „Naród silny rodziną”

13 maja 2016 r. w sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbędzie się uroczysta inauguracja XVIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które w tym roku przebiegać będą pod hasłem „Rodzina – tu wszystko się zaczyna”. W ramach tych Dni na terenie województwa organizowanych będzie wiele inicjatyw lokalnych i wojewódzkich.

Read more…

Ełk – spotkanie o Wielkich Nawróconych

W czwartek, 25 lutego, ełcki Oddział „Civitas Christiana” zorganizował w ramach Roku Miłosierdzia spotkanie poświęcone słynnym pisarzom, malarzom, kompozytorom, ludziom nauki, politykom, którzy w swoim życiu doświadczyli nawrócenia na katolicyzm czy to z innych religii, wyznań, sekt, czy z ateizmu bądź agnostycyzmu. Spotkanie nosiło tytuł: „WIELCY NAWRÓCENI”. Prelegenta i licznych uczestników spotkania powitał przewodniczący Oddziału, Kazimierz Szrajber.

Read more…

Warsztaty „Wyczaruj coś z niczego”

Warsztaty rękodzielnicze „Wyczaruj coś z niczego” odbyły się 25 lutego br. w Oddziale olsztyńskim Stowarzyszenia. Spotkanie poprowadziła pani Teresa Antczak, pedagog, społecznik, pasjonatka plastyki i sztuki.

Na warsztaty przybyło wiele osób, w tym kilku panów. Podczas warsztatów można było wykonać ozdoby wielkanocne ze zwyczajnych materiałów – sznurka, puszki itp. Możliwość własnej pracy i wykonania ozdób dla siebie sprawiły radość wielu obecnych osób.

DSC_0001  DSC_0020    DSC_0018 DSC_0019 DSC_0033 DSC_0043

 

Inauguracyjne spotkanie w Reszlu

19 lutego br. w Reszlu odbyło się spotkanie nt. Co to jest „Civitas Christiana”? Wśród przybyłych na spotkanie informujące o Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” byli dziekan dekanatu Reszel i proboszcz reszelskiej parafii, ks. Krzysztof Bumbul, oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu, pan Artur Galicki. To właśnie dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury mogliśmy zagościć w murach tej instytucji.

Read more…

Wieczór z poezją w Ełku

Dnia 28 stycznia br.w „Civitas Christiana” w Ełku miał miejsce wieczór z poezją religijną. Grupa Poetów działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Ełku w składzie:Pani Walentyna Mikuć,Pani Helena Brodowska,Pani Kazimiera Chrzanowska,Pan Józef Karpacz i Pan Józef Wajda,zaprezentowali swoją twórczość,czytając swoje wiersze.Inspiracją ich twórczości jest wiara katolicka,oraz osobowość św.Jana Pawła II i przeżycia z pielgrzymek pieszych na Jasną Górę. Spotkanie prowadziła  z przerywnikiem muzycznym Pani Maria Daniłkiewicz z Towarzystwa Miłośników Ełku.

Read more…

Wizyta duszpasterska

Zgodnie z tradycją dziś przyjęliśmy wizytę duszpasterską, czyli tzw. kolędę. Z wizytą przybył ks. prał. dr Andrzej Lesiński, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Jakuba w Olsztynie, na której terenie znajduje się siedziba naszego Oddziału Okręgowego. Po modlitwie był czas na rozmowy przy kawie o wspólnych inicjatywach, które będziemy w tym roku podejmować razem z parafią.

DSC_0002 DSC_0004 DSC_0005 DSC_0009

 

Spotkanie opłatkowe w Szczytnie

Dnia 16 stycznia 2016 r. w szczycieńskim Oddziale „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie opłatkowe. Na spotkanie przybyli ksiądz proboszcz Lech Lachowicz z parafii pw. Św. Brata Alberta w Szczytnie i Mateusz Rutynowski z Olsztyna. Po powitaniu uczestników przez przewodniczącą Mariannę Kesler i po odmówieniu modlitwy, podzielono się opłatkiem. Następnie zespół MAZURY przedstawił scenkę pt. „U bram raju”.

Read more…

Warsztaty muzyczno-formacyjne w Ostródzie

Rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego koncertu ewangelizacyjnego „By Świat usłyszał”. W sobotę, 9 stycznia odbyły się I warsztaty muzyczno-formacyjne dla śpiewających grup dzieci i młodzieży. Program warsztatów wypełniły ćwiczenia z emisji głosu, śpiewanie pod kierunkiem Joanny Jaskółowskiej, formacja – wprowadzenie do czytań na niedzielę 10 stycznia, obejrzenie kolejnego odcinka serialu ewangelizacyjnego dla dzieci pt. „Gieniek mówi…” oraz słowo ks. prał. Romana Wiśniowieckiego.

Read more…