Oddajemy do rąk czytelników nowy numer „Społeczeństwa”. Serdecznie zapraszamy do lektury. Swoistą rozgrzewką intelektualną niech będą zamieszczone poniżej dwie króciutkie refleksje.
Refleksja pierwsza. Konsumizm albo konsumpcjonizm czy kulturowe obżarstwo to w głównej mierze pojęcia synonimiczne. Do grupy tych słów z powodzeniem zaliczyć można wyrażenia w stylu: społeczeństwo konsumpcyjne lub tzw. „tłuste koty” albo ci syci – w odróżnieniu od tych, którym zawsze czegoś nie dostaje. Kultura konsumpcyjna wszystko zużywa, dużo bardziej zawłaszcza niż kupuje, a ponieważ nie kocha, więc materializuje i uprzedmiotawia.
Refleksja druga. Zasady czy siła? – można powiedzieć: odwieczny problem ludzkich dziejów. Dla teoretyków pole do popisów, nawet oratorskich. Dla praktyków – sposób życia i działania. W gospodarce siła pieniądza zwalcza ograniczające ją prawa. W polityce siła władzy formułuje przestrzeń konstytucyjną. Tak jest! Ale czy tak być powinno? Która strona ma rację? Co jest arbitrem tego teoretyczno-praktycznego zmagania się obu opcji? Odpowiedź jest prosta: jedno i drugie, aczkolwiek tylko w jednoznacznie określonej sytuacji, zanurzonej bezapelacyjnie w szerokim i logicznym kontekście.
Zapraszamy do wspólnego budowania przyszłości kwartalnika „Społeczeństwo”. Jeśli podoba Ci się profil naszego pisma zachęcamy do wsparcia kolejnych numerów.
Przekaż darowiznę:93 1750 0012 0000 0000 2835 3178
Fundacja „Civitas Christiana”ul. Wspólna 25, 00-519 Warszawa
http://spoleczenstwo.civitaschristiana.pl/wp-content/uploads/2020/06/Spo%C5%82ecze%C5%84stwo-1-2020.pdf