Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Obchodziliśmy urodziny Michała Lengowskiego

27 września 1873 roku urodził się Michał Lengowski – poeta, działacz społeczny, patriota warmiński. W 2018 roku obchodzimy 145. rocznicę urodzin patrona Nagrody Regionalnej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczyste obchody odbyły się w Olsztynie 27 września 2018 r.

Postać Michała Lengowskiego jest bogata i jednoczy ludzi kultury, społeczników i organizacje szczególnie związane z Lengowskim. Dzięki temu na uroczystość 145. rocznicy urodzin poety i działacza swój list skierował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podczas złożenia kwiatów przed pomnikiem Michała Lengowskiego odczytała Bożenna Ulewicz, doradca wojewody. Następnie kwiaty przed pomnikiem złożyli Bożenna Ulewicz w imieniu wojewody, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Olsztynie Zbigniew Połoniewicz, delegacje szkół imienia Michała Lengowskiego, a także przedstawiciele rodziny.

Druga część obchodów miała miejsce w w sali konferencyjnej Oddziału Okręgowego w Olsztynie. Odbył się tam wieczór słowno-muzyczny, podczas którego wystąpiła młodzież licealna i studencka przygotowana przez dr Magdalenę Zaorską, opiekunkę koła naukowego SALVE VERBUM działającego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie.

Wieczór poprowadził w roli narratora Mateusz Rutynowski, zaś młodzież recytowała wiersze Lengowskiego, a także okraszała całość śpiewem piosenek warmińskich. Można było usłyszeć wiersze głęboko patriotyczne, ale także lżejsze, satyryczne z głębokim morałem, czym charakteryzuje się poezja warmińskiego pisarza.

Na koniec urodzinowych uroczystości nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, który wszyscy zjedli ze smakiem.