Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Za tydzień urodziny Michała Lengowskiego!

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Olsztynie zaprasza na obchody 145. rocznicy urodzin Michała Lengowskiego, działacza warmińskiego w czasie plebiscytu 1920 roku oraz poety. Obchody odbędą się 27 września 2018 r. w Olsztynie.

Pierwszy punkt obchodów zaplanowano na godzinę 16:30. Będzie to złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym Michała Lengowskiego na placu Jedności Słowiańskiej.

Następnie o godzinie 17:00 zapraszamy na wieczór słowno-muzyczny z Michałem Lengowskim do siedziby Oddziału Okręgowego w Olsztynie przy ulicy Prostej 5/6 (Stare Miasto).

W czasie wieczoru wystąpi młodzież pod kierunkiem dr Magdaleny Zaorskiej, opiekunki Koła Naukowego SALVE VERBUM na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas wieczoru wysłuchać będzie można poezji Michała Lengowskiego przeplatanej fragmentami jego biografii oraz muzyką związaną z Warmią.

Michał Lengowski to warmiński poeta, satyryk i patriota, działacz społeczny, który walczył o przyłączenie Warmii i Mazur do Polski w czasie plebiscytu 1920 roku. Po II wojnie światowej zebrał ponad tysiąc pieśni ludowych z całego regionu. Pisał felietony i wiersze. Jest patronem Nagrody Regionalnej przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.