Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Niebo nad otchłanią. Zofia Kossak na granicy życia i śmierci. Spotkanie z Joanną Jurgała-Jureczką

16 października na ostródzkim zamku odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie poświęcone życiu, twórczości ale przede wszystkim codzienności Zofii Kossak. Historię tej niezwykłej postaci przedstawiła Joanna Jurgała – Jureczka.

Opowieści Pani Joanny o Zofii Kossak otworzyły przed słuchaczami fascynujące spotkanie z pisarką, dające wyobrażenie o jej życiu, charakterze i pracy. Jurgała – Jureczka ujawniła głęboką jedność między życiem a wyznawanymi wartościami Zofii, co czyni ją niezwykle autentyczną.

Zofia Kossak uważała, że na Śląsku Cieszyńskim żyją wyjątkowo dobrzy ludzie. Tu chętnie wracała, pisała i spotykała się z ludźmi. Tu też odeszła i spoczęła na góreckim cmentarzu.
To spotkanie pozwoliło nam ujrzeć Zofię Kossak w nowym świetle: nie tylko jako uznaną pisarkę i wojenną bohaterkę, ale jako czułą babcię, wierną przyjaciółkę i gorącą miłośniczkę przyrody.