Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Odnowili przysięgę małżeńską

W parafii pw. Św. Mateusza w Olsztynie w niedzielne popołudnie w ramach Tygodnia Małżeństwa zebrało się około 100 par małżeńskich.
Ks. Wojsław Czupryński – archidiecezjalny duszpasterz rodzin, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w ich intencji, podkreślał, że to dla niego zarówno wielki zaszczyt, jak i wielka radość.

W homilii, nawiązując do słów z Ewangelii, zachęcał do odczytania sytuacji uzdrowienia trędowatego w kontekście ówczesnej kultury. Czy dziś wielu ludzi nie choruje na trąd? A może żyjemy jak trędowaci? – pytał wiernych.
Podkreślał, że tak łatwo można pomylić wegetację z życiem. Może być też martwe małżeństwo – mówił ks. Czupryński. Są małżeństwa, które od 30 lat nie patrzą sobie w oczy. „Daj kluczyki od samochodu, kup mleko, włącz TV”. Chodzą do łóżka, spełniają powinności małżeńskie. Każdy chrześcijanin, każdy mąż, każda żona, musi stawiać sobie pytanie: Czy ja ożywiam małżeństwo? –wyjaśniał ks. Wojsław. Otóż rodzina jest po to, by dobrze przejść przez poligon, którym jest świat – tłumaczył archidiecezjalny duszpasterz rodzin.

Po homilii obecni małżonkowie odnowili złożoną kilka czy kilkanaście lat temu przysięgę małżeńską. Zaś po Mszy św. otrzymali pamiątkowe obrazki zaprojektowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Olsztynie.

Wszystkim małżonkom życzymy, aby byli wierni swojemu powołaniu, mocni w Panu siłą Jego potęgi i by dochowali przysięgi, jaką sobie złożyli. Niech miłość, umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa, będzie zawsze mocniejsza od wszelkich trudności i kryzysów – bo miłość cierpliwa jest, nie pamięta złego, wszystko znosi…