Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Poznaj swoją płodność!

Za nami 4 sesja Małżeńskiej Akademii Rozwoju!

W dzisiejszych czasach temat płodności budzi wiele emocji. Z jednej strony wielu ludzi odczuwa lęk przed nieplanowaną ciążą, wyjaśniając go w różnoraki sposób, a z drugiej strony coraz więcej małżeństw boryka się z problemem niepłodności.

Czym są metody rozpoznawania płodności – o tym dziś uczestnicy Akademii dowiedzieli od pani dr Bożeny Bassa.

 Gdy uczymy się naturalnych metod, możemy mieć wątpliwości: uważność, zapamiętywanie, zapisywanie wymagają trochę wysiłku – zwróciła uwagę prowadząca. Oczywiście, stosowanie naturalnych metod wymaga dyscypliny, ale to nie znaczy, że uniemożliwia normalne życie. Gdy kobieta nauczy się obserwować wskaźniki płodności, to wysiłek włożony w prowadzenie obserwacji można porównać do wysiłku, jaki wkładamy w codzienne mycie zębów. A ogromną zaletą jest życie zgodne z nauczaniem Kościoła, prostota, niewielki koszt i wiedza o zdrowiu swojego organizmu.

Jeśli metody NPR są dobrem, to trzeba pamiętać, ze dobro jest ciche, mało widoczne i nie jest towarem  na sprzedaż. One są dobrem, pozytywną wartością, która wymaga szczególnej  formy „upowszechniania”.

Jeśli postawa małżonków w odniesieniu do NPR będzie jasnym, czytelnym świadectwem, to owo niewątpliwe dobro będzie samo sobie torowało drogę pośród zła antykoncepcji, będzie samo sobą zachwycało.

dr Bożena Bassa – adiunkt w Katedrze Wychowania Zdrowotnego i Odpowiedzialnego Rodzicielstwa Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, nauczyciel naturalnego planowania rodziny, instruktor Modelu Creightona, prowadzi spotkania formacyjne dla młodzieży, narzeczonych oraz małżonków, oraz spotkania edukacyjne w zakresie troski o płodność, członkini Instytutu Świętej Rodziny, który służy rodzinom poprzez rekolekcje, pracę edukacyjną i formacyjną.