Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Ku nowemu życiu w Chrystusie

W dniach 1-2 kwietnia członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Warmii, Mazur i Powiśla pielgrzymowali do pierwszej stolicy państwa polskiego – Gniezna. Pielgrzymka wpisała się w XXIII. Ogólnopolską Pielgrzymkę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Grobu św. Wojciecha. W tym roku była to wyjątkowa okazja jaką jest 1050. rocznica chrztu Polski. Jubileusz skłania do dziękczynienia za własny chrzest i decyzję księcia Mieszka, który przyjął chrzest w imieniu całego narodu w 966 roku.

Pielgrzymi z Oddziału Okręgowego w Olsztynie w drodze do Gniezna nawiedzili i modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw, w Skępem. Tam też po Mszy świętej w sanktuarium udali się do celu pielgrzymowania.

W ramach uroczystości w Gnieźnie odbył się w piątkowy wieczór koncert pt. „Chrzest wodą życia 966 – 2016”, w którym wystąpili m. in. Józef Skrzek, Halina Frąckowiak i Chór Męski ,,Słowiki 60’’ im. Jana Szyrockiego ze Szczecina.

Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie, jej słynnych drzwi i podziemi. Następnie w południe celebrowana była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Liturgia zakończyła się przejściem, za Prymasem Polski, przez Bramę Miłosierdzia, którą są Drzwi gnieźnieńskie.

Ostatnim akcentem wspólnego pielgrzymowania była wizyta na Polach Lednickich, której towarzyszyła modlitwa do Miłosierdzia Bożego i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych pod Bramą Rybą oraz modlitwa przy grobie o. Jana Góry, twórcy Lednicy.

Piękną klamrą dwudniowej pielgrzymki była wspólnie przeżyta rocznica śmierci św. Jana Pawła II w drodze powrotnej.

DSC_0046 DSC_0068 DSC_0112 DSC_0133 DSC_0211 DSC_0228

DSC_0149 DSC_0186 DSC_0221 DSC_0308