Kontakt | | | |

Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.
Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski

Projekt Bibliotek@ON

Zakończył się projekt Bibliotek@ON

 

 

Warsztaty, zabawy literackie, filmowe polecenia książek, a także prelekcja poświęcona postaci Jana Pawła II i jego twórczości – w sumie 68 wydarzeń, organizowanych od maja do października 2020 r. Zakończył się projekt Bibliotek@ON, realizowany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Partnerem zadania było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Region Olsztyńsko-Białostocki.

„Bibliotek@ON” to wielowymiarowa propozycja działań literacko-kulturalno-edukacyjnych, takich jak: warsztaty on-line z zakresu wykorzystywania nowoczesnych form i narzędzi, dostępnych w Internecie (Instagram, komunikacja wideo, storytelling, WordPress, Canva), do promocji czytelnictwa i działań instytucji kultury oraz materiały wideo, zachęcające do czytania, zabawy słowem i tworzenia własnych tekstów literackich. To także kilka miesięcy wytężonej pracy kilkudziesięciu osób – organizatorów wydarzeń i zaproszonych gości: osobowości ze świata literatury, kultury i mediów. Wszystko po to, by zapewnić jak najszerszemu gronu odbiorców, w różnym wieku, bezpłatny dostęp do kultury i edukacji kulturalnej, wspomóc rozwój ich kompetencji cyfrowych i kulturowych oraz promować czytelnictwo w trudnych czasach pandemii, gdy dostęp do tradycyjnych form upowszechniania kultury został ograniczony.

W projekcie wzięli udział m.in.: Waldemar Smaszcz – krytyk literacki, Katarzyna Droga – pisarka i redaktorka, Miłka Malzhan – pisarka, dziennikarka i prezenterka radiowa, Dorota Sokołowska – pisarka, dziennikarka, redaktorka i prezenterka radiowa, Krzysztof Szubzda – satyryk, pisarz i konferansjer, Izabela Maria Wilczewska – aktorka, Justyna Godlewska-Kruczkowska – aktorka, Patryk Ołdziejewski – aktor i kompozytor, Marta Guśniowska – dramatopisarka, autorka książek, sztuk teatralnych, piosenek do spektakli dla najmłodszych, Magdalena Gołaszewska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna i trenerka rozwoju osobistego, Agnieszka Jarosławska – bookstagramerka, Marcin Tomkiel – dziennikarz, redaktor, autor książek historycznych, Andrzej Bajguz – dziennikarz radiowy, redaktor, Dominik Sołowiej – dziennikarz i publicysta, Jakub Sosnowski – trener biznesu, zajmujący się komunikacją interpersonalną i działaniami z zakresu PR, Marta Molska – choreografka, współwłaścicielka agencji reklamowej.

Wszystkie materiały filmowe, zrealizowane w ramach projektu „Bibliotek@ON”, dostępne są bezpłatnie na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku: https://ksiaznicapodlaska.pl/ksiaznica-podlaska-z-dofinansowaniem-w-ramach-programu-kultura-w-sieci/ oraz na fanpage’u Książnicy Podlaskiej.

 

Partnerzy medialni projektu: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Wrota Podlasia, podlaskisenior.pl, BIA24, „Epea. Pismo literackie”.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.